IranKhodro

ایران در کمیت رشد تولید خودرو در جهان اول شد

جدیدترین آمار تولید جهانی خودرو در حالی از سوی اتحادیه بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری اعلام شد که طبق آن، ایران بالاترین درصد رشد را در میان کل کشورهای صاحب صنعت خودرو دنیا به‌دست آورده است.
طبق اعلام اتحادیه بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، در مجموع یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۷۱۰ دستگاه خودرو در ایران طی سال ۲۰۱۶ میلادی به تولید رسیده که سبب افزایش تولید ۶/ ۱۸ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ شده است. همچنین براساس آمار اعلامی که به سال ۲۰۱۶ میلادی مربوط می‌شود، خودروسازی ایران توانسته در جایگاه هجدهم جهان قرار بگیرد رتبه یازدهم نیز طی سال‌های گذشته در کارنامه این صنعت به ثبت رسیده است.
هرچه هست اما با توجه به آمار اعلامی، سهم ایران از کل تولید خودرو جهان طی سال گذشته میلادی، بیش از ۲/ ۱ درصد بوده است. از مجموع خودروهای تولیدی در ایران طی سال گذشته میلادی، نزدیک به یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه به محصولات سواری اختصاص یافته و حدودا ۹۱ هزار دستگاه باقیمانده را نیز خودروهای تجاری شامل می‌شوند. به گزارش دنیای اقتصاد ، هرچند در گزارش اعلامی نامی از پرتیراژترین خودروهای ایران برده نشده، با این حال با توجه به آمارهای داخلی، محصولاتی مانند پراید و پژو ۲۰۶ و ۴۰۵ نقش اصلی را در حاصل شدن رتبه یک رشد تولید برای خودروسازی ایران، داشته‌اند. ایران اما در حالی صاحب بیشترین درصد رشد تولید خودرو در سال ۲۰۱۶ شده که چین (بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در دنیا) ۵/ ۱۴ درصد افزایش تولید را به‌دست آورده و ترکیه نیز با رشد ۴/ ۹ درصدی در رتبه سوم قرار دارد. طبق آمار اعلامی اما کل تولید خودرو در جهان طی سال ۲۰۱۶، حدود ۹۵ میلیون دستگاه بوده که سهم سواری‌ها به ۷۲ میلیون دستگاه بالغ می‌شود و تجاری‌ها نیز تیراژی حدودا ۲۳ میلیون دستگاهی را در کارنامه‌شان به ثبت رسانده‌اند. با این حساب، تولید خودرو در جهان طی سال ۲۰۱۶ و در مقایسه با سال قبل تر، ۵/ ۴ درصد افزایش داشته است که بیشترین سهم از تیراژ مربوطه را ابتدا چینی‌ها و سپس آمریکایی‌ها و در ادامه ژاپنی‌ها به نام خود ثبت کرده‌اند. بر این اساس، چین با تولید ۲۸ میلیون و۱۱۸ هزار دستگاه خودرو در رتبه نخست جهان و آمریکا با تولید ۱۲ میلیون و ۱۹۸ هزار دستگاه در رتبه دوم و ژاپن با تولید ۹ میلیون و ۲۰۴ هزار دستگاه در رتبه سوم جهان جا خوش کرده‌اند.

منبع: اسب بخار

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *