سیتروئن C3 تا آخر سال ۹۶ به بازار ایران می آید

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا اعلام کرده است که سیتروئن C3 تا آخر سال ۹۶ به بازار ایران می آید.
دکتر مهدی جمالی، مدیر عامل گروه سایپا، در خبری اعلام کرده است که C3 احتمالا به عنوان اولین محصول سایپا- سیتروئن به بازار ایران می آید و قرار است که در نسخه مونتاژ داخل به دست مشتریان برسد. باید دقت کرد که در این مدت زمان محدود شاید اتفاقاتی مانند عرضه پژو ۲۰۰۸ بایفتد که بعد از ۴ ماه تاخیر ثبت نام شد و قرار است با ۸ ماه دیر کرد در وعده اولیه در جاده های کشور تردد کند. اما با اعلام این خبر بسیاری فکر می کنند که C3 با قیمت به نسبت ارزانی در بازار کشور عرضه می شود. ولی باید گفت که این خودرو کوچک فرانسوی برادران همزادی چون DS3 و پژو ۲۰۸ را دارد که آن چنان هم ارزان نیستند. یعنی DS3 با قیمتی بیش از ۱۳۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۸ با قیمتی بیش از ۷۰ میلیون تومان، نمی تواند با ساختار مشابه وقتی از خط تولید سایپا- سیتروئن خارج می شود قیمتی کمتر از ۷۰ میلیون تومان را داشته باشد.
سیتروئن C3 به عنوان یک خودرو محبوب در بازار جهانی شناخته می شود که در دوره ای از زمان، به طور کل از خط تولید سیتروئن خارج شد و نام آن در سبد محصولات این کمپانی فرانسوی دیده نمی شد. با این نسل دوم آن تا سال ۲۰۱۶ در بازار جهانی عرضه شد، ولی هیچگاه نتوانست موفقیت پیش بینی شده را به دست آورد. در بسیاری از بازارهای جهانی عرضه آن محدود شد و از سال ۲۰۱۰ به بعد فروش آن با افت شدیدی رو به رو شد. حال کمپانی فرانسوی سیتروئن نسل سوم این خودرو را به بازار جهانی معرفی کرده و در این چند وقته با مدل ۲۰۱۷ به مشتریان تحویل داده است.

C3

سبک طراحی C3 جدید به طور کلی تغییر کرده و از تکنیک آسیب کم به بدنه خودروهای سیتروئن در ساخت آن استفاده شده است. پیشرانه ۱٫۲ لیتری سه سیلندر توربو بنزینی این خودرو هاچبک ۱۱۰ اسب بخار قدرت تولید می کند که توان آن توسط یک گیربکس شش دنده دستی یا اتوماتیک به چرخ های جلو می رسد. این پیشرانه به تازگی در بسیاری از هاچبک های کوچک PSA (پژو-سیتروئن-DS) نصب می شود. وزن این خودرو در بیشترین حالت، کمتر از ۱۱۰۰ کیلوگرم است و صندوق آن گنجایش ۳۰۰ لیتری را دارد.
C3 جدید به امکاناتی چون کروزکنترل، شش کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، سامانه شروع حرکت در سربالایی، استارت دکمه ای، نمایشگر چند کاره، محدود کننده سرعت، رادار نقطه کور، سقف شیشه ای و… مجهز است. لازم به ذکر است، با توجه به اینکه سقف شیشه ای C3 قابلیت باز شدن ندارد و به احتمال زیاد نمی تواند در تست های تطبیق بر روی خودروهای سفارش ایران استاندارد شناخته شود، این آپشن سفارشی از روی خودروهای بازار کشور حذف می شود.

C3-3با توجه به اینکه رقبای C3 در بازار ایران از نظر کلاس بدنه و قیمت، خودروهایی چون هیوندای i20، پژو ۲۰۸ (در آینده)، کیا پیکانتو و… هستند، احتمال دارد که سایپا بهایی بیش از ۷۵ میلیون تومان را برای این خودرو در نظر بگیرد. همچنین هنوز نسخه ای از این خودرو در ایران دیده نشده و معلوم نیست که پروژه داخلی سازی آن از چه زمانی آغاز می شود.

حسین دلاور – گروه مستند اسب بخار

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *