korea-product

نگاهی به خودروسازی کره جنوبی از ابتدا تا امروز

عملکرد درست و منطقی هیوندای کمک کرده است این کمپانی در بازار جهانی از جایگاه بسیار خوب و تزلزل‌‌ناپذیری برخوردار شود.

به گزارش اخبار خودرو ، تا جایی که می‌دانیم سرگذشت خودروسازی کره جنوبی عمدتا به شرکت مختلط هیوندای مربوط می‌شود. هیوندای که در زبان کره‌ای به معنی مدرنیته است، در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و کار خود را با مونتاژ فورد کورتینا در سال ۱۹۶۸ آغاز کرد.

نخستین خودرویی که با طراحی این کمپانی ساخته شد، خودروی پونی بود که از موتور میتسوبیشی استفاده می‌کرد و در سال ۱۹۷۶ وارد بازار کره شد. ورود هیوندای به بازارهای جهانی تا دهه ۱۹۸۰ طول کشید.

هیوندای در بازار جهانی

در سال‌۱۹۸۶ هیوندای اکسل وارد بازار ایالات متحده شد و به‌خاطر قیمت ارزان ۴هزارو‌۹۹۵‌دلاری‌اش به تعداد ۱۵۰هزاردستگاه به فروش رسید.

این موفقیت در سال‌های دوم و سوم حضور هیوندای در آمریکا نیز با فروش سالانه ۲۵۰هزار دستگاه ادامه پیدا کرد اما بعد از آن فروش اکسل در سال ۱۹۸۹ با افت شدیدی همراه شد.

در سال ۱۹۹۸، فینبار اونیل مدیر وقت هیوندای در آمریکا، به‌منظور ایجاد اطمینان به محصولات هیوندای، گارانتی ۱۰ ساله/۱۰۰هزار مایلی را برای پیشرانه این خودروها ارائه داد که موجب افزایش ۸۲درصدی چهار خودروی اکسنت، النترا، سوناتا و تیبورن شد که در ایالات متحده حضور داشتند.

در همین دوران بود که همکار کره‌ای دیگر هیوندای، یعنی کیا نیز به تبعیت از این شرکت وارد بازار آمریکا شد و خودروی سفیا را در برخی از نمایندگی‌های فروش غرب آمریکا با قیمت ۸هزارو۴۹۵دلار به خریداران آمریکایی عرضه کرد.

چند سالی طول کشید تا کیا توانست محصولات خود، یعنی سفیا و شاسی بلند جمع و جور اسپورتیج را در سراسر آمریکا توزیع کند.

هیوندای و کیا

در سال‌۱۹۹۸ هیوندای، کیا را خریداری کرد، اما از آن زمان تاکنون فعالیت‌های فروش و بازاریابی این دو برند به‌طور مستقل و جدا مانده است.

هیوندای به تأسی از تویوتا و هوندا، در سال ۲۰۰۵ کارخانه تولیدی خود را در ایالت آلاباما تاسیس کرد؛ کیا هم پنج سال بعد در ایالات جورجیا کارخانه‌اش را راه‌اندازی کرد.

اگرچه این دو برند از پیشرانه‌ها و پلت‌فرم‌های مشابهی استفاده می‌کردند، اما استراتژی‌های جایگاه‌یابی هریک از آن‌ها مستقل و برای برند دیگر ناشناخته بود.

هیوندای برای برطرف کردن این مشکل در سال‌۲۰۰۶ پیتر شرایر ، طراح فولکس‌واگن/آئودی را به‌عنوان طراح ارشد خود استخدام کرد. شرایر ظاهری متمایز به خودروهای کیا بخشید و طراحی محصولات آن را به کلیدی در موفقیت این برند بدل کرد.

درحال‌حاضر او بر طراحی هر دو برند کره‌ای نظارت دارد. تلاش ۱۰‌ساله هیوندای برای بهبود وضعیتش در بازار جهانی خصوصا آمریکا که از دهه ۱۹۹۰ آغاز شده بود، به این غول کره‌ای کمک کرد تا نقایص کیفی خود را برطرف کند.

در سال‌۲۰۰۶ موسسه تحقیقاتی جی‌دی‌پاور و شرکا در گزارش کیفی خود این برند را به‌عنوان برترین برند غیرلوکس اعلام کرد.

بازارهای جدید

عملکرد درست و منطقی هیوندای کمک کرده است این کمپانی در بازار جهانی از جایگاه بسیار خوب و تزلزل‌ناپذیری برخوردار شود. این خودروساز در سال ۲۰۰۱ با معرفی XG300 ورود خود را به بازار خودروهای لوکس رقم زد و پنج سال بعد با عرضه آزرا سعی کرد جایگاه خود را در این بازار مستحکم‌تر کند.

در سال ۲۰۰۸ هیوندای با ساخت سدان جنسیس که روی نخستین پلت‌فرم مدرن دیفرانسیل عقب این برند سوار بود و از یک موتور V8 جدید بهره می‌برد، قدم دیگری را برای ساخت خودروهای لوکس برداشت و بعد از آن نیز یک مدل کوپه از جنسیس را به بازار فرستاد.

پس‌از آن مدل بزرگ‌تر و حتی گران‌تر اکوئوس را معرفی کرد که با قیمت ۵۸هزارو‌۹۰۰‌دلاری خود رقیبی جدی برای لکسوس LS به‌شمار می‌رفت. درحال‌حاضر جنسیس به یک برند مستقل بدل شده و سدان فعلی‌اش با نام G80 عرضه می‌شود.

در ادامه نیز دو مدل G90 و G70 به گستره محصولات این برند لوکس کره‌ای اضافه خواهند شد. در این میان هیوندای به توسعه خود در مسیرها و بازارهای مختلف ادامه می‌دهد.

مدل جدید آیونیک، که به‌صورت مدل‌های هیبرید، پلاگین هیبرید و تمام الکتریکی عرضه می‌شود، مستقیما تویوتا پریوس را هدف قرار داده است و گفته هیوندای همچنین از تاسیس برند فرعی N خبر داده و گفته است به تولید محصولات عملکرد بالا خواهد پرداخت.

در سال گذشته فروش هیوندای از ۷۵۰هزاردستگاه خودرو گذشت و کیا هم حدود ۶۵۰هزاردستگاه از خودروهایش را در این بازار به فروش رساند. به‌نظر می‌رسد تنها با گذشت ۳۱سال از ورود هیوندای به آمریکا، این خودروساز کره‌ای توانسته است در این بازار به جایگاهی محکم و هم‌طراز با خودروسازان مهم جهانی دست پیدا کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *