cars-import-2

بررسی طرح کاهش تعرفه واردات خودرو در اردیبهشت

درحال‌حاضر ۵طرح دوفوریتی در دستور کار مجلس قرار دارد و هر‌هفته یک طرح دوفوریتی در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود. طرح دوفوریتی کاهش تعرفه واردات خودرو، طرح پنجم است و در اردیبهشت‌ماه سال آینده در صحن ارائه می‌شود.

بعد از اتفاقاتی که در سال‌جاری برای بسته بودن سایت ثبت‌سفارش خودرو و همچنین افزایش تعرفه‌ها افتاد، نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند دست‌به‌کار شوند و طی طرح دو فوریتی تعرفه خودرو‌های وارداتی را کاهش دهند، حال با‌توجه به ایام پرترافیک مجلس در انتهای سال قرار شده است، این طرح دو فوریتی در ابتدای سال آینده در صحن علنی مجلس بررسی شود.

در همین رابطه بهرام پارسایی، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل۹۰ مجلس در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» از بررسی این طرح دو فوریتی در اردیبهشت‌ماه سال آینده خبر داد.

با ‌توجه به آن‌که طرح دوفوریتی کاهش تعرفه واردات خودرو در سال جاری مطرح نشد، سال آینده چه زمانی را می‌توان برای طرح آن در صحن علنی بهارستان متصور بود؟

درحال‌حاضر ۵طرح دوفوریتی در دستور کار مجلس قرار دارد و هر‌هفته یک طرح دوفوریتی در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود. طرح دوفوریتی کاهش تعرفه واردات خودرو، طرح پنجم است و در اردیبهشت‌ماه سال آینده در صحن ارائه می‌شود.

این طرح را چندنفر از نمایندگان امضا کرده‌اند؟

۲۱۷‌نفر از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طرح را امضا کرده‌اند.

جزئیات این طرح چیست؟

این طرح دوفوریتی شامل مواردی چون کاهش تعرفه خودروها به ۵۵درصد، کاهش سالانه ۵ تا ۱۰درصدی تعرفه خودروهای وارداتی، حذف عوارض واردات خودروهای هیبرید و همچنین حذف عوارض خودروهای غیرهیبرید با سوخت یورو ۵ و ۶ می‌شود.

چرا کمیسیون اصل۹۰ وارد بحث واردات خودرو شد و چه روندی طی شد تا این طرح دو فوریتی به امضای نمایندگان رسید؟

در سال جاری تعرفه واردات خودرو بین ۱۵تا ۶۱درصد نسبت‌به سال گذشته افزایش یافته است. به‌طوری که تغییر نرخ تعرفه‌ها و عدم ثبات در این بخش موجب شدند کمیسیون اصل۹۰ طرح دوفوریتی ضوابط حقوق ورودی خودروها و ساماندهی بازار خودروهای وارداتی را ارائه کند که با استقبال نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز مواجه شد.

اجرای این طرح دو فوریتی چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت؟

اجرای این طرح دوفوریتی موجب افزایش کیفیت خودروهای داخلی، افزایش خدمات پس‌از‌فروش و کاهش قیمت خودرو می‌شود. ضمن اینکه کلیه منافع آن برای عموم مردم خواهد بود.

گفته می‌شود به دستور رئیس‌جمهور تعرفه خودروهای هیبرید کاهش یافته است، ارزیابی شما از این تصمیم چیست؟

بله، با وجود این کلیه اعضای کمیسیون اصل۹۰ و دیگر کمیسیون‌ها پیگیری‌های لازم را جهت کاهش تعرفه خودروهای وارداتی انجام خواهند داد.

دلایل شما برای کاهش تعرفه واردات خودورهای هیبرید چیست؟

باتوجه ‌به ابرچالشی به‌عنوان آلودگی هوا که تمام کلان‌شهرهای کشور را درگیر خود کرده است، این تعرفه نه‌تنها باید افزایش پیدا می‌کرد، بلکه ضروری بود برای شرکت‌ها و خودروسازانی که چنین خودروهایی را تولید می‌کنند، مشوق‌هایی درنظر گرفته می‌شد تا بتوانند این خودروها را در داخل تولید کنند.

این در حالی است که ما اصرار داریم حتی برای خودروهای هیبرید، بسته‌های تشویقی ارائه شود نه اینکه در شرایط آلودگی هوا و مشکلات زیست‌محیطی، جلوی واردات خودروهای هیبرید گرفته شود.

همچنین خودروهای غیرهیبرید که وارد کشور می‌شوند، مصرف سوخت آنها پایین است و با‌توجه به کاتالیزورهایی که در مصرف سوخت وجود دارد، سوخت را ناقص منتشر نمی‌کنند و سبب آلودگی شدید هوای کشور و کلان‌شهرها نمی شوند.

قرار است مرکز پژوهش‌های مجلس، گزارشی در مورد وضعیت و بازار خودروی کشور تهیه کند. هدف از انتشار این گزارش چیست؟

گزارش بررسی عملکرد صنعت خودرو در دو حوزه واردات و تعرفه و همچنین نحوه حمایت از خودروسازی داخلی از سوی وزارت صنعت، به‌وسیله مرکز پژوهش‌های مجلس به‌عنوان بازوی پژوهشی خانه ملت این گزارش تهیه می‌شود و در صحن علنی مجلس برای اطلاع نمایندگان و همچنین مردم قرائت خواهد کرد.

ماجرای ورود خودروهایی که در زمان بسته بودن سایت، ثبت‌سفارش شدند و برخی از آن‌ها نیز از گمرک ترخیص شده‌اند، چیست؟

در زمان بسته بودن سایت، حدود ۱۹هزار خودرو ثبت‌سفارش شد و متاسفانه تعدادی از این خودروها نیز از گمرک ترخیص شده‌اند. درحالی‌که آمار دقیق خودروهای ترخیص‌شده در دسترس نیست. البته استعلامات لازم در این زمینه انجام می‌شود اما به‌صورت کلی تعداد خودروهای ترخیص‌شده بیش از چند صد دستگاه است.

ذکر این نکته ضروری است ارتباط سامانه‌ای بین گمرک و معاونت مربوطه در وزارت صنعت، معدن وتجارت وجود دارد. این امکان وجود داشت از این طریق اقدامات لازم انجام شود تا این تعداد خودرو ترخیص نشوند.

ازسویی این نگرانی وجود دارد افرادی که خارج از زمان قانونی ثبت‌سفارش کرده‌اند با‌توجه به عدم‌شفافیت یا عدم‌امنیت سیستم بتوانند تاریخ ثبت‌سفارش را تغییر دهند و از تاریخ غیرقانونی خارج کنند.

چندی پیش رأی دیوان عدالت اداری در رابطه با دستور موقت توقف مصوبه دولت در قبال افرایش تعرفه واردات خودرو اعلام شد اما تاکنون این رأی از سوی دولت اجرا نشده است. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

رأی صادره دیوان عدالت اداری در زمینه توقف مصوبه جدید دولت و برگشت به مصوبه قبلی درباره عوارض و تعرفه واردات خودرو لازم‌الاجراست. این رأی به معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ابلاغ شده، اینکه مسئولان گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گویند رأی به آن‌ها ابلاغ نشده است، دلیل نخواهد شد که این مصوبه اجرا نشود. در همین زمینه ما منتظر هستیم این دستور هرچه سریع‌تر اجرا شود.

_dmp8136

تنش در حاشیه نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸

نمایشگاه خودروی ژنو به رسم هر سال در ۷ سالن زیبا و مجهز پلسکپو در سوئیس برگزار می‌شود. در این دوره بیش از ۲۲۰ شرکت ۹۰۰ مدل خودرو را در فضایی به وسعت ۱۱۰ هزار متر مربع در معرض دید عموم قرار داده‌اند. اما تحولات صنعت خودرو در جهان از پس این ظاهر شکوهمند رخ نمودند. تولیدکنندگان خودروهای لوکس که در سال ۲۰۱۷ موفق به ثبت رکوردهای تاریخی فروش شده‌اند، مدل‌های تازه خود را به نمایش گذاشتند، اما در پس زرق و برق این خودروهای گران‌قیمت، دغدغه‌های تازه‌ای مشهود است. روندی که اغلب با نام «انقلاب خودروهای برقی و خودران» از آن یاد می‌شود همه فعالان صنعت خودرو را به تکاپو واداشته است، با وجود این نمایشگاه ژنو به بستری برای تقابل رویکردهای مختلف در این زمینه تبدیل شده است.

دیزلی‌ها در سراشیبی سقوط یا در انتظار رنسانس؟

نخستین نگرانی معطوف به کاهش روزافزون فروش خودروهای دیزلی است. به نظر می‌رسد مدل‌های دیزلی جایگاه خود را در سالن‌های نمایشگاه ژنو از دست داده‌اند و صحنه را به رقبای بنزین‌سوز و هیبریدی واگذار کرده‌اند. روند نزولی فروش خودروهای دیزلی نگرانی خودروسازان اروپایی را برانگیخته است چرا که در سایه حمایت‌های مقامات قانون‌گذار و به‌منظور کاهش سطح انتشار دی‌اکسید کربن، خودروهای دیزلی را به تدریج جایگزین مدل‌های بنزین‌سوز کرده‌اند. رسوایی آلایندگی خودروهای فولکس‌واگن که در سال ۲۰۱۵ روی داد، اعتماد عمومی به فناوری خودروهای دیزلی را خدشه‌دار کرده است. برخی شهرهای بزرگ نظیر پاریس در نظر دارند تردد خودروهای دیزلی را در مناطق مرکزی به‌طور جدی محدود یا کاملا ممنوع کنند. غروب ستاره بخت خودروهای دیزلی سبب شده است همتایان بنزین‌سوز آنها پس از سال‌ها سهم خود را در بازارهای اروپایی پس بگیرند. در این میان خودروهای هیبریدی و برقی جدید هم توجه دوستداران محیط‌زیست را به خود جلب کرده‌اند.

درحالی‌که تویوتا اعلام کرده فروش خودروهای دیزلی را در اروپا متوقف خواهد کرد، ماتیاس مولر مدیر گروه خودروسازی فولکس‌واگن در حاشیه نمایشگاه ژنو گفت:«رنسانسی در خودروهای دیزلی روی خواهند داد و مشتریانی که تجربه استفاده از خودروهای دیزلی را داشته‌اند به این نتیجه خواهند رسید که تجربه راندن آن خودروها بسیار لذت‌بخش بوده است. مردم بار دیگر خواهند پذیرفت که خودروهای دیزلی با محیط‌زیست سازگارند و دلیلی ندارد که دوباره برای خرید خودروهای دیزلی مشتاق نباشند.» البته پیش از رسوایی دیزل گیت هم کارشناسان انتقادهایی به این فناوری وارد کرده بودند، زیرا به‌رغم کاهش انتشار دی اکسید کربن، استفاده از خودروهای دیزلی سبب افزایش انتشار اکسید نیتروژن و سایر گازهای سمی می‌شود.

ناکجاآباد برقی و خودران

خودروسازان در مواجهه با موج برقی‌سازی و خودران‌سازی با چالش‌های بسیاری روبه‌رو هستند. از سویی بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین خودروسازان جهان ظرف سال‌های گذشته ده‌ها میلیارد دلار برای توسعه خودروهای برقی و خودران صرف کرده‌اند، اما هنوز تخمین درستی از میزان تقاضای بازار برای این محصولات وجود ندارد. امسال در هشتادوهشتمین نمایشگاه خودروی ژنو شاهد رونمایی مدل‌های مفهومی و خودروهای جدید برقی و خودران بودیم. در عین حال خودروسازان به‌منظور تبعیت از استانداردهای سختگیرانه آلایندگی ناچارند عملکرد خودروهای درون‌سوز کنونی را نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهبود دهند، چرا که این خودروها هنوز بخش اعظم فروش را تشکیل می‌دهند. این به معنای صرف هزینه‌های سرسام‌آور در دو جبهه درون‌سوز و برقی است. خودروسازان ناگزیرند برای تامین مخارج پروژه‌های تحقیق و توسعه، در هزینه‌های عملیاتی خود صرفه‌جویی کنند. برقراری تعادل در اختصاص منابع به این دو بخش، بسیار پیچیده و مستلزم در اختیار داشتن برآوردی دقیق از وضعیت کنونی و آتی است. از سوی دیگر رواج خودروهای برقی و خودران سبب شده است شرکت‌های فناورانه نیز بخت خود را در تولید‌ خودروهای آینده بیازمایند. هر سال استارت‌آپ‌های متعددی اعلام می‌کنند فناوری‌های تازه‌ای در اختیار دارند که آنها را در زمینه تولید خودروهای برقی و خودران از رقبا متمایز خواهد ساخت. خودروسازان در ابتدا این ادعاها را چندان جدی تلقی نمی‌کردند، اما عرضه موفق «مدل سه» تسلا نشان داد کامیابی در تولید خودروهای جدید منوط به سابقه‌ای درخشان در تولید درون‌سوزها نیست. خودروسازانی نظیر تویوتا و بی‌ام‌و چاره کار را در آن دیدند که در استارت‌آپ‌های فناورانه سرمایه‌گذاری کنند تا از قافله نوآوری‌ها عقب نمانند، اما بسیاری از خودروسازان توان مالی لازم را در اختیار ندارند.

درحالی‌که اغلب خودروسازان مطرح جهانی در رقابتی نفسگیر می‌کوشند توانمندی خود در به‌کارگیری فناوری‌های برقی و خودران را در نمایشگاه‌ها نشان دهند، یوشیوهیرو ساوا مدیر جهانی لکسوس در نمایشگاه ژنو خطاب به رسانه‌ها اعلام کرد لکسوس برنامه توسعه ویژگی‌های خودران را در مدل‌های جدیدش متوقف کرده است و تا زمانی که این فناوری قابل اعتماد نباشد حاضر به ارائه آن در خودروهایش نخواهد بود. به باور او این تصمیم محافظه‌کارانه نیست و لکسوس همواره ایمن‌ترین خودروهای جهان را تولید خواهد کرد. بحث ایمنی در فناوری‌های خودران در سطح شهرها دغدغه بسیاری از کارشناسان و قانون‌گذاران در سراسر دنیاست، اما خودروسازان در غیاب قوانین روشن و مدون، وعده‌ می‌دهند ظرف سال‌های آینده خودروهای تمام خودران را روانه بازار خواهند کرد و سامانه‌های پیشرفته مسیریابی و ارتباطی را جایگزین رانندگان خواهند کرد.

منبع: دنده ۶

grandtour

آیا گرند تور در انتظار سرنوشتی مبهم است؟

یکشنبه گذشته انتشار گزارشی در نشریه انگلیسی دیلی میل، ناراحتی و خشم افراد بسیاری را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت.

به گزارش دیجیاتو، این گزارش که به سرعت در بین کاربران و سایر سایت ها دست به دست شد، حکایت از آن دارد مجموعه خودرویی پرطرفدار و پر بیننده گرند تور احتمالا بعد از فصل سوم دیگر تولید نمی شود.

منبع گزارش دیلی میل فردی ناشناس است که خواسته نامش فاش نشود. آن طور که این منبع ناشناس اظهار کرده “هنوز مشخص نیست که یک فصل دیگر ساخته خواهد شد. هیچ کسی هیچ چیزی امضا نکرده و کارکنان نمی دانند زمانی که فیلمبرداری پایان می یابد، افراد مجموعه کجا خواهند رفت.”

برای اطلاع از صحت گفته های این شخص، دست اندرکاران دیلی میل با تهیه کننده مجموعه گرند تور یعنی اندی ویلمن تماس گرفته و درباره سرنوشت این برنامه خودرویی جذاب پرسیده اند. آقای ویلمن در این باره گفته “ما در حال حاضر بر روی فصل سوم تمرکز کرده ایم.”

ظاهرا دیلی میل به جرمی کلارکسون نیز رجوع کرده و نظر او را نیز درباره این موضوع جویا شده که البته وی از هر گونه اظهار نظر خودداری نموده است. این مجری توانمند بعدا با انتشار توئیتی گفته “مسخره است اگر دیلی میل را باور کنید.” ریچارد هموند و جیمز می دیگر مجریان گرند تور، هیچ واکنشی در توئیتر از خود نشان نداده اند.

شایعاتی که پیرامون خاتمه گرند تور با فصل سوم بر سر زبان ها می چرخند، احتمالا به واسطه بازگشت جرمی کلارکسون به مسابقه تلویزیونی “چه کسی می خواهد میلیاردر شود” قوت گرفته اند. این مسابقه به مناسبت بیستمین سالگرد پایه گذاری، در هفت اپیزود از شبکه ITV بریتانیا پخش می شود.

با توجه به شواهد اندک موجود، سخت بتوان آینده گرند تور را پیش بینی کرد. البته از آنجایی که فصل دوم این مجموعه خودرویی بسیار جذاب و تماشایی از آب درآمده بود، بنظر می رسد که آمازون و تیم گرند تور به ترکیب و تعادل مطلوب دست پیدا کرده و توانایی تهیه و تدارک فصول دیدنی و پر بیننده را دارند.

علاوه بر این با در نظر گرفتن سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری آمازون برای جذب سه مجری و تهیه مجموع گرند تور، کمی بعید است که این کمپانی به این زودی ها دست از سر کلارکسون و تیم وی بردارد!

1-44

گفت‌وگو با چیکا کاکو مهندس ارشد پروژه جدیدترین شاسی‌بلند تویوتا

از نظر حجم فروش، اروپا بزرگ‌ترین بازار این خودرو است، اما قطعا اتفاق‌های خوبی برای آن در ژاپن و آمریکای شمالی رخ خواهد داد. هدف‌گذاری ما فروش در ۸۰کشور بوده است.

به گزارش اخبار خودرو پس‌از مراسم رونمایی از کراس‌اوور سایز کوچک اما لوکس UX در نمایشگاه ژنو، نشریه موتورترند با چیکا کاکو مهندس ارشد پروژه تولید این خودرو گفت‌وگویی را انجام داد.

خانم کاکو اولین زنی است که در رده مدیران ارشد تویوتا قرار می‌گیرد. به غیر از پروژه لکسوس UX، او مدیریت پروژه توسعه سیستم مولتی‌مدیای جدید لکسوس به نام تاچ تریسر را نیز برعهده داشته و در نهایت سمت معاونت ارشد بخش بین‌الملل لکسوس در گروه خودروسازی تویوتا به او واگذار شده است.

در اینجا متن مصاحبه موتورترند را با این مدیر ارشد تویوتا می‌خوانیم.

لکسوس UX را با چه خودروهایی قابل‌مقایسه می‌دانید؟

به‌عنوان یک کراس‌اوور می‌توان به خودروهایی همچون ب‌ام‌و X1، مرسدس‌بنز GLA و آئودی Q3 اشاره کرد. اما به‌هرحال می‌توان نام آئودی A3، مرسدس‌بنز A کلاس و ب‌ام‌و سری ۱ را نیز آورد. اگر بخواهیم به بازار فعلی نگاهی بیندازیم، نزدیک‌ترین گزینه به محصول ما ب‌ام‌و X2 است.

گفته شده که UX برمبنای پلت‌فرم GA-C لکسوس بنا شده است، GA-C و TNGA چه معنایی دارد؟

لکسوس GA-C ساختار اصلی ما در پلت‌فرم C تویوتا است که به آن TNGA نیز گفته می‌شود، یعنی همان پلت‌فرمی که در CH-R، آئوریس و البته پریوس استفاده می‌کنیم.

درواقع TNGA پلت‌فرم جامعی است که بین محصولات سایز کوچک ما به اشتراک‌گذاشته می‌شود و به‌خاطر سطح پایین صداهای اضافی و لرزش کم، رانندگی مطلوبی را فراهم می‌کند.

ما برای UX این پلت‌فرم را بهبود بخشیدیم، به‌عنوان مثال مرکز ثقل را پایین‌تر آوردیم و درهای آلومینیومی استفاده کردیم. قابلیت خمش نیز به واسطه جوشکاری لیزری ارتقا یافته و در کل هندلینگ بهتری را در این پلت‌فرم ایجاد کرده است.

برای UX چه بازاری را هدف قرار داده‌اید؟

از نظر حجم فروش، اروپا بزرگ‌ترین بازار این خودرو است، اما قطعا اتفاق‌های خوبی برای آن در ژاپن و آمریکای شمالی رخ خواهد داد. هدف‌گذاری ما فروش در ۸۰کشور بوده است.

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در نمایشگاه ژنو متوجه شدیم، این بود که لکسوس و تویوتا دیگر در خودروهای سواری، از موتور دیزل استفاده نخواهند کرد. لکسوس UX چگونه می‌تواند در بازار اروپا رقابت کند، وقتی تمام رقبای آن از موتور دیزل بهره می‌برند؟

امروزه هیبرید یکی از نشانه‌های لکسوس مخصوصا در اروپاست. بیش‌از ۹۸ درصد محصولات لکسوس در اروپا هیبرید هستند. من فکر می‌کنم مردم بیشتر به خاطر گشتاور نهایی بالای موتورهای دیزلی به آن‌ها علاقه‌مند هستند، اما به‌نظرم موتور دولیتری هیبرید جدید ما توازن خوبی بین قدرت و مصرف سوخت ایجاد کرده است.

بنابراین توان خروجی لکسوس UX هیبرید با کرا‌س‌اوورهای لوکس آلمانی با موتور دیزل برابری می‌کند؟

فکر می‌کنم صفر تا صد ما خیلی بهتر شده است، اما شتاب اولیه تمام ماجرا نیست. ما این خودرو را «مبارز CO2» نامیده‌ایم و در آن مصرف‌سوخت برای ما ارجحیت داشته است.

به همین خاطر است که سیستم چهارچرخ متحرک بیشتر در مناطق صعب‌العبور فعال می‌شود، چراکه سیستم AWD برای خودروهای اسپرت چهارچرخ متحرک طراحی نشده است.

چراغ‌های پشت UX شکل جذابی دارند. می‌شود درمورد طراحی آن‌ها حرف بزنید؟

ظاهر این خودرو به‌طور کلی منحصربه‌فرد است، اما در چراغ‌های عقب به مسائل آیرودینامیکی توجه ویژه‌ای شده و درواقع از باله‌های عقب خودروهای مسابقه‌ای برای آن الهام گرفته شده است.

طراحان و مهندسان ما برای پاسخ‌دادن به این سوال با یکدیگر همکاری می‌کردند تا متوجه شوند چگونه می‌توان به ظاهر مناسبی رسید، درحالی‌که بتوان جریان هوا را نیز کنترل کرد.

در واقع هدف ما این بود جریان هوا را ثابت نگه داریم و نگذاریم در پشت خودرو باعث ایجاد نقاط فشار مختلفی شود. در نظر گرفتن این نکات را می‌توان در زاویه دادن به انتهای گلگیرها نیز مشاهده کرد.

اگر از نمای بغل به خودرو نگاه کنید، پوشش گلگیرهایی را خواهید دید که شبیه به هیچ خودروی دیگری نیست، قسمت جلوی این پوشش کروی شکل است و در قسمت پشتی زاویه‌دار شده است.

در مورد فضای داخلی چطور؟

پیش از هرچیز به‌خاطر سایز کوچک محصول می‌خواستیم دید گسترده‌ای در کابین وجود داشته باشد. بنابراین جای‌گذاری به نحوی با قواعد دانش ارگونومی همخوانی داشت که حجم زیادی از کابین را اشغال نکند، مخصوصا برای من که فردی کوتاه قامت با قد یک متر و ۶۱ سانت هستم و اغلب نزدیک به شیشه می‌نشینم، در کابین UX هرچقدر هم تنظیمات صندلی را به سمت پایین ببرم، هنوز دید خوبی بر جاده خواهم داشت.

در قسمت استراحتگاه آرنج نیز سعی شده برخلاف دیگر کابین‌ها محل مناسب و پوشش‌دهنده‌ای انتخاب شود. ما همچنین نسل دوم تاچ تریسر را از مدل LC روی این خودرو آورده‌ایم و قرار است در آینده بیشتر درمورد تغییر و تحولات آن بگوییم.

emdad

حواستان به امدادخودروهای نوروزی باشد!

هر ساله در ایام نوروز، یکی از مهمترین مسئله ها برای سفر وضعیت امداد جاده ای برای خودروها و رانندگان است.

با توجه به حجم سفرهای نوروزی، احتمال درخواست امداد و خدمات در جاده ها برای خودروها بیشتر می شود و از طرفی به خاطر بسته بودن بسیاری از تعمیرگاه های سطح شهرها، مهم است که شرکت های خودرویی بتوانند حدود یک ماه خدمات بهتر و سریعتری را به مشتریان ارائه دهند. وقتی تردد خودروها در جاده های کشور چند برابر می شود، بدیهی است که احتمال هرگونه بروز مشکل و خرابی خودروها در سطح جاده ها هم بیشتر می شود. برای همین بسیاری از شرکت های خودرویی واحدهای خدماتی و امدادی خود را به جاده های پرتردد اعزام می کنند. اما در این میان خودروهای امدادرسان شخصی و یا متعلق به شرکت های خصوصی هم بازار را برای خود گرم می بینند و در روزهای پایانی سال برنامه دارند تا مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانند. یکی از دغدغه های اصلی برخورد با امدادگران غیر تخصصی در جاده ها این است که آن ها هیچگاه مشکل خودرو را در محل حل نمی کنند و تنها به حمل خودرو اکتفا می کنند. همچنین بر خلاف ذهنیت اکثر عموم جامعه، هزینه حمل بسیاری از خودروبرهای شخصی به مراتب بیشتر از تعرفه رسمی است.
اما در این میان اتفاقی رخ داده است که بیشتر باعث می شود تا مسافران نوروزی به خاطر برخی اشتباهات و عدم آگاهی با ضرر مالی رو به رو شوند.
چند روز پیش صدا و سیما برای بررسی وضعیت خدمات و امداد جاده ای به رئیس انجمن صنفی امدادخودروهای برون شهری می رود و این فرد اعلام می کند که مردم برای دریافت خدمات در ایام نوروز پیامکی را به یک شماره ارسال کنند تا بتوانند در صورت بروز مشکل خدمت رایگانی را داشته باشند. اما مسئله اینجاست که روزانه ۸۴۰ تومان هزینه از آن ها دریافت می شود و هر فرد در صورت مشارکت در این طرح نوروزی باید ۲۵ هزار تومان را بپردازد، گرچه از خدمات امدادی هم استفاده نکند. اما داستان آنجا جالبتر می شود که شماره پیامک اعلام شده هیچ ارتباطی به انجمن ندارد و رئیس انجمن شماره پیامک شرکت خصوصی خود را اعلام کرده و در اطلاع رسانی ها از جانب انجمن، آدرس و شماره تماس خود را برای پیگیری خودروهای امدادی مجاز به فعالیت معرفی می کند. با فرض بر اینکه حدود ۱۰۰ هزار نفر به این سامانه شرکت خصوصی امداد خودرویی پیامک بدهند، در پایان این طرح دو و نیم میلیارد تومان پول به حساب این شرکت می رود و مردم هم فکر می کنند که می توانند در این ایام از خدمات امدادی تمام خودروهای یدککش استفاده نمایند.
پیشنهاد ما این است به جای مراجعه به این طرح ها و یا استفاده از خودروبرهای متفرقه، قبل از سفر اطلاعات واحد خدمات نوروزی خودرو خود را داشته باشید. در حال حاضر تمام شرکت های تولیدکننده و واردکننده خودرو برای ایام نوروزی خدمات جاده ای گسترده ای را ترتیب داده اند و خود با برخی شرکت های خصوصی برای حمل رایگان خودرو به نمایندگی قرارداد بسته اند. برای همین لازم نیست که در این میان مشتری خود به شرکت متفرقه و ناشناسی مراجعه کند و بهتر است که با توجه به نوع خودرو خود به، از خدمات شرکت مربوطه عرضه کننده خودرو استفاده نماید.
در این ویدیو می بینید که چگونه به راحتی اطلاع رسانی ناقص به مردم در شب عید، گاهی موجب سودجویی برخی افراد آن هم از طریق رسانه ملی می شود. شما می توانید با اشتراک این مطلب، دوستان خود را پیش از سفرهای نوروزی آگاهتر سازید.

haval-h6-12

هاوال؛ برترین نشان خودروسازی چین در بازار جهانی

به گزارش موسسه «برند فاینانس»، کمپانی هاوال با آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان برترین خودروساز چین در بازار جهانی معرفی شده است و در جایگاه شانزدهم قرار گرفته است.

برند فاینانس، یکی از معتبرترین موسسات ارزیابی اعتبار و ارزش نشان های تجاری از حوزه خودرو، قطعات، فناوری اطلاعات، مهندسی عمران، مواد غذایی و… است که دفتر مرکزی آن در انگلیس واقع شده و هر ساله با ارائه گزارش های رده بندی نشان های تجاری، ارزش سهام آن را تغییر می دهد. این موسسه در کنار برخی اطلاعات عمومی، به عنوان یکی از بزرگترین مشاوران صنایع مختلف دنیا است و برخی اطلاعات و تحلیل های آن با قیمت های نجومی به فروش می رسند.
برند فاینانس در آخرین گزارش خود در خصوص صنعت خودرو جهان اعلام کرده است که نشان هاوال به عنوان برترین کمپانی سازنده خودرو در چین شناخته می شود و در میان تمام خودروسازان دنیا رتبه شانزدهم را دارد. این نشان تجاری چینی در سال ۲۰۱۷ رتبه ۲۹ را داشته و حال توانسته که در جمع ۱۶ خودروساز برتر جهان از نظر ارزش و اعتبار مالی قرار گیرد. در حال حاضر با بررسی های انجام شده توسط این موسسه انگلیسی، اعتبار جهانی هاوال با توجه به تغییرات مالی و رشد آن، بیشتر از خودروسازانی چون سوزوکی، مزدا، ولوو، پژو و… است.

Haval-2

mansory-logo

طوفان منصوری با معرفی ۹ مدل جدید در ژنو ۲۰۱۸

منصوری به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین تیونرهای دنیا، با ۹ مدل منحصربه‌فرد از فراری، پورشه، بنتلی، استون مارتین، بوگاتی و مرسدس‌بنز، در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ حاضر شد.

به گزارش زومیت،شرکت تیونینگ و شخصی‌سازی منصوری (Mansory) که محصولات جنجالی آن همیشه توجه رسانه‌ها را جلب کرده، با دست پر به نمایشگاه خودروی ژنو آمده است. برند آلمانی منصوری با ۸ مدل مختلف و منحصربه‌فرد در ۷ کلاس مختلف به اضافه‌ی یک خودروی مخصوص ورزش گلف، غرفه‌ی رنگارنگ خود در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ را به نمایش می‌گذارد.

mansory-geneva-2018-8

پورشه پانامرا اسپرت توریسمو

اولین محصول این برند، نسخه‌ی سالن از پورشه پانامرا اسپرت توریسمو بود که هنوز کد انحصاری منصوری را دریافت نکرده است. پانامرا با دریافت فیبر کربن اختصاصی منصوری در بخش‌های مختلف، رینگ‌های بزرگ ۲۲ اینچی، ۳۵ اسب بخار قدرت و ۴۰ نیوتن‌متر گشتاور بیشتر که حاصل تیونینگ منصوری روی پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل ۴ لیتری و دو توربوشارژر آن است، کاملاً مخاطبان اصلی خود را تعویض کرده است. فضای داخلی استیشن پورشه با روکش‌های چرمی دورنگ و تزئینات فیبر کربن به شیوه‌ی منصوری به‌روزرسانی شده است.

mansory-geneva-2018-7

مرسدس‌بنز AMG S63

فیس‌لیفت جدید سدان لوکس و پرقدرت مرسدس، با دریافت کیت بدنه‌ی عضلانی منصوری و کد سیگنچر (Signature) به معنی اثر اختصاصی، نمای جذابی پیدا کرده است. پیشرانه‌ی ۸ سیلندر V شکل و دو توربوشارژر سدان مرسدس به لطف تیم مهندسی منصوری با ۷۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۳۰ نیوتن‌متر گشتاور همراه شده است. تزئینات فیبر کربن در بخش‌های مختلف، رینگ‌های بزرگ ۲۲ اینچی و سیستم اگزوز اسپرت از دیگر تغییرات این سدان است.

mansory-geneva-2018-6

بنتلی بنتایگا

منصوری با اضافه کردن رینگ‌های ۲۴ اینچی و بهینه‌سازی پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر W شکل بنتلی که حالا ۷۵۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۸۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند، محصول اختصاصی خود با نام بنتایگا بلوریون (Bentayga Bleurion) را معرفی کرده است. همانند دیگر محصولات منصوری، شاسی‌بلند بریتانیایی به کیت بدنه‌ی جدید به همراه تزئینات فیبر کربن، سیستم اگزوز سفارشی با چهار سراگزوز و دیفیوزر عقب جدید مجهز شده است.

mansory-geneva-2018-5

استون مارتین DB11

تیم مهندسی منصوری با استون مارتین DB11 سبزرنگ که با کد «کوروش» همراه شده است،‌ نهایت خلاقیت و هنر این برند را با اشاره به ریشه‌ی ایرانی کوروش منصوری (مؤسس برند منصوری) ترکیب کرده است. استون مارتین DB11 منصوری با پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر V شکل، ۷۰۰ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن‌متر گشتاور را به همراه رینگ‌های ۲۲ اینچی، سیستم تعلیق کم‌ارتفاع و پنل‌های فیبر کربن بدنه در اختیار مشتریان خاص قرار داده است.

mansory-geneva-2018-4

رولزرویس فانتوم

منصوری حتی از سدان فوق لوکس فانتوم هم چشم‌پوشی نکرده است؛ رینگ‌های ۲۴ اینچی، ارتقاء پیشرانه‌ی V12 به قدرت ۶۱۰ اسب بخار و گشتاور ۹۵۰ نیوتن‌متر و سیستم اگزوز اسپرت پایه‌ی رولزرویس فانتوم بوشوکان (Bushukan، اشاره به رنگ لیمو) را تشکیل می‌دهند. این مدل ویژه با ترکیب بدنه‌ی سیاه و لیمویی رنگ‌آمیزی شده است.

mansory-geneva-2018-3

مک‌لارن ۷۲۰S

مدل استاندارد سوپراسپرت مک‌لارن ۷۲۰S طراحی و قوای فنی بی‌نظیری دارد که حالا با تیونینگ منصوری، پیشرانه‌‌ی ۸ سیلندر V شکل ۴ لیتری و دوتوربوشارژر این سوپراسپرت بریتانیایی ۷۵۵ اسب بخار قدرت و ۷۸۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کنند؛ مک‌لارن ۷۲۰S First Edition منصوری با نهایت سرعت ۳۴۴ کیلومتر بر ساعت، در ۲.۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. به لطف کیت بدنه، پنل‌های فیبر کربن و سیستم اگزوز سفارشی منصوری،‌ ۷۲۰S نمای تهاجمی‌تر پیدا کرده است.

mansory-geneva-2018-9

فراری ۸۱۲ سوپرفست استالونه

کد استالونه (Stallone) که در محصولات قبلی منصوری شامل ۵۹۹ GTB و F12 استفاده شده بود، حالا زینت‌بخش مدل ۸۱۲ سوپرفست فراری با پیشرانه ۱۲ سیلندر V شکل با قدرت ۸۳۰ اسب بخار و گشتاور ۷۴۰ نیوتن‌متر شده است. سوپراسپرت فراری با داشتن اسپویلر بزرگ در عقب و پنل‌های فیبر کربن، کاملاً متفاوت جلوه می‌کند.

mansory-geneva-2018-2-1

بوگاتی ویرون

منصوری با اضافه کردن دریچه‌های هوای بزرگ‌تر در سپر جلو، رینگ‌های جدید و طرح متفاوت بدنه، ابرخودروی بوگاتی ویرون را با نام دایموند (Diamond، به معنی الماس) معرفی می‌کند. با اینکه مدتی زیادی از دوران حکمفرمانی ویرون گذشته؛ ولی این ابرخودرو و پیشرانه‌ی W12 آن هنوز جاذبه‌ی لازم را برای منصوری داشته است.

mansory-geneva-2018-1

خودروی گلف گاریا

شاید عجیب‌ترین و در عین حال جالب‌ترین محصول جدید منصوری، بهینه‌سازی خودروی مخصوص گلف برند گاریا (Garia) به مدلی مشابه با زبان طراحی مرسدس‌بنز است. این خودروی گلف که نهایت سرعت آن ۶۹ کیلومتر بر ساعت است، جواز تردد جاده‌ای هم کسب کرده است. منصوری با اضافه کردن تجهیزاتی چون یخچال، صندلی‌های چرمی و سقف فیبر کربنی جذاب‌ترین خودروی گلف موجود را ارائه می‌کند. خودروی گلف گاریا به باتری ‍۱۰.۲۴ کیلووات ساعتی با شعاع حرکتی ۸۰ کیلومتر مجهز است.

2018-toyota-gr-supra-racing-concept-11

سوپرا GR و نشانه‌هایی از بازگشت نامی افسانه‌ای

پس از سالها شایعه پراکنی، کانسپت و عکس‌های جاسوسی سرانجام به طور رسمی نام Supra بازمی‌گردد. گرچه باید باز هم صبر کنیم تا مدل جاده‌ای این خودرو‌ را ببینیم زیرا کمپانی تویوتا فعلأ فقط مدل کانسپت مسابقه‌ای این خودرو را معرفی کرده است.

نام کامل این خودرو GR Supra Racing Concept است و مدل مورد بحث در نمایشگاه ژنو، موتور جلو دیفرانسیل عقب و سبک وزن است.
این کانسپت توسط Toyota Gazoo Racing division توسعه یافته و بیانگر بازگشت قریب‌الوقوع Supra پس از بازنشستگی این نام بزرگ در سال ۲۰۰۲ است. همان طور که در ابتدای سال پس از نمایان شدن این خودرو اطلاعات فنی در دسترس نبود، همچنان اطلاعات فنی در کار نیست. فقط می‌دانیم کاهش وزن در دستورکار بوده و از این رو شیشه های جانبی و جلوی خودرو از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند. در ساخت سپرهای جلو و عقب و دیفیوزرها، کاپوت و آینه‌های جانبی و بال بزرگ عقب از مواد کامپوزیتی استفاده شده است تا خودرو را به سطح مسیر بچسباند.

2018-toyota-gr-supra-racing-concept-17

برای کاهش بیشتر وزن پنل درب ها از جنس فیبر کربن ساخته شده است و داخل کابین به سطح ملزومات محدود شده است. چرخ‌های BBS با قفل مرکزی برای خودرو درنظر گرفته شده است و ادوات معمول امنیتی ماشینهای مسابقه‌ای مانند لوله‌های ضد واژگونی و کپسول‌های آتش خاموش کن برای زمان‌هایی که اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ داد، در نظر گرفته شده‌اند.
به کمک بروزرسانی بعدی بازی شبیه‌ساز Gran Turismo ماه آینده قادر به راندن این خودرو در فضایی مجازی خواهیم بود. گرچه فعلا اثری از نسخه جاده‌ای این خودرو نیست اما رونمایی از این کانسپت نشان می‌دهد که خوشبختانه انتظارها تقریبا به پایان رسیده است.

2018-toyota-gr-supra-racing-concept-15

2018-toyota-gr-supra-racing-concept-6-768x431

2018-toyota-gr-supra-racing-concept-4-768x431

سیاوش مرادی
گروه مستند اسب بخار

Mercedes-Benz-AMG_GT53_4-Door-33

گردوخاک مرسدس بنز ۶۳۰ اسب بخاری در ژنو

سرانجام اینجاست…پس از یک سال عکس گرفتن جاسوسی بعد از معرفی Mercedes-AMG GT Concept که در نمایشگاه ژنو سال گذشته معرفی شده بود حال ما اشراف کاملی بر مدل کوپه چهار در AMG GT داریم.

نام کامل آن AMG GT 4-Door Coupe و از عدد ۴ به جای لغت چهار استفاده شده و به شما قول می‌دهیم که این تنها موضوع غیرعادی درباره این راکت ساخت Affalterbach است.
بیایید برویم سراغ قسمت جذاب داستان. به یاد دارید که گفتیم احتمالا بالای ۶۰۰ اسب بخار قدرت خواهد داشت؟ برای این خودرو بالاترین مدل Mercedes-AMG GT 63 S خواهد بود که ۶۳۰ اسب بخار قدرت از موتور ۴.۰ لیتری V8 و جفت توربوی خود استخراج خواهد کرد و مدل دیگر Mercedes-AMG GT 63 خواهد بود که از همان موتور V8 به میزان ۵۷۷ اسب بخار قدرت تولید خواهد کرد. جدای این قدرت‌های فوق‌العاده، هر دوی این خودروها از سیستم غیرفعال‌سازی سیلندرها بهره میبرند که در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد کرد.

Mercedes-Benz-AMG_GT53_4-Door-31

سومین مدل Mercedes-AMG GT 53 خواهد بود و به جای موتور ۴.۰ لیتری از موتوری ۳.۰ لیتری توربو شارژ شش سیلندر خطی با قدرت ۴۲۹‌اسب بخار استفاده می‌کند که به عنوان مدل پایه محسوب خواهد شد. مدل ۵۳ در واقع یک هایبرید ملایم به حساب می‌آید که از سیستم EQ Boost مرسدس استفاده می‌کند. این سیستم بین موتور و گیربکس کار گذاشته شده و ۲۱ اسب بخار قدرت و ۱۸۴ پوند بر فیت گشتاور به مجموعه اضافه خواهد کرد. تمام مدل‌ها از جعبه دنده ۹ سرعته اتوماتیک AMG Speedshift استفاده خواهند کرد. سیستم ۴Matic بخش AMG حرکت و جهت پذیری هر چهار چرخ را برای خودرو به ارمغان آورده است. تفاوت‌هایی بین موتور V8 و موتور ۶ سیلندر خطی وجود دارد، هر دو مدل ۶۳ و ۶۳S از گیربکس MCT و کلاچ مرطوب برای مدیریت بهتر قدرت و گشتاور اضافه استفاده میکنند اما مدل ۵۳ از گیربکس TCT و مبدل گشتاور مرسوم‌تری استفاده میکند. به طور مشابه در تمام مدل‌ها سیستم چهار چرخ متحرک نیرو را به چرخی میفرستد که کارایی بیشتری دارد اما در مدل‌های V8 گزینه‌ای به نام Drift Mode قرار دارد که قدرت را به چرخی می‌فرستد که لذت رانندگی بیشتری در پی دارد. گزینه‌ی Drift Mode برای مدل ۶۳S به صورت استاندارد و برای ۶۳ به صورت آپشن عرضه می‌شود و در مدل ۵۳ قابل سفارش نیست.

Mercedes-Benz-AMG_GT53_4-Door-21-768x431

طبق اعلام مرسدس بنز، مدل ۶۳S صفر تا صد کیلومتر در ساعت را در ۳.۱ ثانیه طی خواهد کرد و این از سریعترین کوپه ۴ درب پورشه یعنی Panamera Turbo S E-Hybrid با ۶۸۰‌ اسب بخار قدرت ۰.۱ ثانیه سریع‌تر است. همچنین صفر تا صد مدل ۶۳ نیز ۳.۳ ثانیه اعلام شده‌است و‌ برای مدل ۵۳ نیز این رقم معادل ۴.۴ ثانیه است. به یاد داشته باشید که این ارقام تقریبی هستند. اما سرعت نهایی این سه مدل که به ترتیب ۱۹۵ و ۱۹۳ و ۱۷۴ مایل بر ساعت هستند، تقریبی نیست!

Mercedes-Benz-AMG_GT53_4-Door-28

شکی نیست که این خودرو بدون در نظر گرفتن سطح تجهیزات، واقعاً از هر لحاظ زیباست. هر سه مدل از پکیج مرسوم به Aero که شامل پنل هوا در سپر جلو و اسپویلر تطبیق پذیر در عقب است، برخوردار هستند. مدل‌های V8 را میتوان با پکیج دیگری سفارش داد که اسپلیتر جلوی بزرگتر و دیفیوزر عقب اصلاح شده‌ای را‌ شامل می‌شود. این پکیج شامل اسپویلر ثابتی می‌شود که جای اسپویلر تطبیق پذیر عقب را می‌گیرد و به صورت دستی قابل تنظیم است.

Mercedes-Benz-AMG_GT53_4-Door-8

تعداد تنظیمات متعددی برای سیستم تعلیق در هر سه مدل موجود است اما مدل‌های V8 قابلیت چرخش چرخهای عقب را در سرعت‌های زیر ۱۰۰ کیلومتر و در خلاف پیچش فرمان را دارا هستند. در سرعت‌های بالای ۱۰۰ کیلومتر این چرخش در جهت پیچش فرمان انجام خواهد شد تا پایداری بیشتری را فراهم کند.داخل کابین، این خودرو از یک صفحه نمایش ۱۲.۳ اینچی دوقلو و کلی تکنولوژی بهره مند است. برای دیدن این خودرو در خیابان باید تا سال آینده منتظر بمانیم، مدلهای V8 در ابتدای سال ۲۰۱۹ و مدل ۵۳ چند ماه بعد از آن روانه بازار خواهند شد.

سیاوش مرادی
گروه مستند اسب بخار

domy-53

شب گذشته، محصولات دامای در تهران رونمایی شدند

شب گذشته در مرکز همایش های رایزن تهران، شرکت یاران خودرو به عنوان نماینده رسمی دامای چین معرفی شد.

این شرکت در حال حاضر به عنوان نماینده خاورمیانه این نشان چینی نیز شناخته می شود و قرار است که از سال ۹۷، عرضه دو محصول این نشان تجاری را در ایران به صورت وارداتی انجام دهد. همچنین در پایان سال آینده احتمال دارد که خودروهای دامای به صورت موقت در برخی خطوط تولید مونتاژ شوند و از دو سال دیگر به صورت رسمی تولید آن ها در خط تولید مستقل یاران خودرو و دامای آغاز شود. برنامه دامای و یاران خودرو این است که با آغاز تولید رسمی این خودروها، عرضه آن ها از طریق ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس آغاز شود.
به گزارش «گروه مستند اسب بخار» برند دامای از خودرو سازان نوپا و کیفی بازار چین است که نمایندگی عرضه و تولید دو مدل suv خود را در ایران به شرکت یاران خودرو اروند اعطا کرده است.
بر اساس این گزارش x7 و x5 نام دو خودروی دامای است که به ترتیب با حجم موتور ۲۰۰۰ توربو و ۱۵۰۰ توربو و مجهز به آپشنهای متعدد و روز آمد برای عرضه در بازار ایران رو نمایی شده است.
مدیرعامل شرکت یاران خودرو اروند ضمن اظهار تاسف از عملکرد گذشته برخی فعالان بازار در ایجاد حس منفی نسبت به تولیدات کشور چین گفت: کشور چین یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا و از پیشتازان تولید در بسیاری از صنایع می باشد که بر اساس خواسته مشتری و میزان پرداخت هزینه کالای درخواستی را تولید می نماید.

عبدالجلیل بچاری اظهار داشت: انتخاب برند دامای و محصولات آن حاصل بیش از دو سال تحقیق و بررسی در صنعت خودروی چین و با توجه به کیفیت، آپشن ها و سیستمهای رفاهی و ایمنی این خودرو، به نظر می رسد توانسته باشیم در حد توان شان و منزلت مشتریان ایرانی و هوطنان عزیزمان را حفظ کنیم.
وی ادامه داد: شرکت یاران خودرو صرفا به دنبال عرضه خودرو در بازار ایران نیست و طبق قراردادی که با طرف چینی داریم به دنبال یک ایستگاه صادراتی برای این برند در ایران هستیم.
بچاری افزود: تولید و صادرات خودرو در ایران اقدامی تاثیرگذار در صنعت و اقتصاد کشور و آرزوی دیرینه بنده بوده که با تمهیداتی که پیش بینی شده از جمله زمینی به مساحت بیش از ۷۰ هکتار در بندر خرمشهر با هدف تسهیل فرایند صادرات و نیز اخذ نمایندگی از این شرکت در تعدادی از کشورهای منطقه، امیدواریم به این مهم دست پیدا کنیم.
مدیرعامل شرکت یاران خودرو اروند در ادامه ضمن تاکید بر لزوم حرکت به سمت تولید و صادرات صنایع کشور گفت: احداث کارخانه حداقل ۵۰۰ نفر اشتغال زایی مستقیم خواهد داشت که امیدواریم تا دوسال آینده شاهد بهره برداری از فاز اول آن باشم.
بچاری افزود در صنعت خودرو به ازای هر دستگاه تولیدی تا ۱۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود که امیدواریم در این راستا دین خود را به صنعت و اشتغال کشور ادا کنیم.
وی ضمن تاکید بر ایجاد ایستگاه صادراتی برای این محصول در کشور ادامه داد: به نظر می رسد برای ورود به عرصه خودرو سازی باید با پیش شرط صادرات با برندهای خارجی وارد همکاری شد تا از این طریق به تکنولوژی روز و شرایط خود کفاشدن نزدیک شویم.
در این جلسه همچنین قائم مقام مدیرعامل شرکت یاران خودرو اروند با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای فروش و خدمات پس از فروش خودروهای دامای گفت: همزمان با سفارش گذاری پارت اول این خودرو، قطعات مورد نیاز هم درخواست شده و وارد کشور می شوند. تا خدمات پس از فروش این خودروها بدون وقفه و مشکل انجام شود. بهمن برقی اظهار داشت: مراحل قانون شماره گذاری این خودروها طی شده و به محض ترخیص اولین خودرو از گمرک، بزودی اولین خودرو دامای در سرزمین اصلی پلاک می شود. وی با اشاره به برنامه شرکت جهت راه اندازی کارخانه و شبکه فروش و خدمات پس ازفروش افزود: تا آماده سازی امکانات مورد نیاز، از ظرفیت غیر فعال شرکتهای همکار استفاده می کنیم.